Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
04.08.2017MDK w projekcie Pełną parą - Plnou parou vpred

Nowy projekt, realizowany przez Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, we współpracy ze słowackim miastem Vrútky, jest kolejnym pomysłem na zacieśnienie współpracy z południowymi sąsiadami.

Miasta mają podobną historię. Pogranicze polsko-słowackie aż do połowy XIX w. zajmowały w większości tereny rolnicze, przemysł był tu słabo rozwinięty. Zasoby węgla na Śląsku oraz drewna i rudy żelaza w Karpatach sprzyjały rozwojowi hutnictwa i metalurgii. Konieczne jednak było zbudowanie sieci kolejowej, która umożliwi dowóz surowców oraz ludzi do rozwijających się fabryk.Dzięki zbudowaniu kolei żelaznej rozwinęły się zarówno Vrútky jak i Czechowice-Dziedzice.

Projekt jest pierwszą próbą opisania 160-letniej tradycji dziejów kolei na szlakach Bohumin-Dziedzice i Bohumin -Koszyce. W ciągu najbliższego roku MDK i Urząd Miasta Vrútky będą zachęcali mieszkańców obu miast do aktywnego urzestnictwa w wydarzeniach projektowych dla lepszego poznania historii obu miast.

logotyp

MDK, ŁP (UM Czechowice-Dziedzice)

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT