Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
12.07.2019Ćwiczenia kompanii gaśniczej OSP

Ponad dwadzieścia jednostek straży pożarnej, duży pożar w trudnodostępnym kompleksie leśnym, konieczność dostarczania wody w terenie górskim, to tylko niektóre elementy ćwiczeń, które odbyły się w wczoraj na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko.

W środę, 10 lipca br. o godzinie 15.00 syrena zawyła w kilkunastu jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, dając znak rozpoczęcia corocznych ćwiczeń doskonaląco – szkoleniowych dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej. W tym roku ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko w rejonie zapory w Wapienicy.

Ćwiczenia zakładały pożar lasu, który ze względu na silny wiatr intensywnie się rozprzestrzeniał.

Dowódca akcji przez cały czas trwania akcji rozdzielał jednostki do działania w ramach Punktu Koncentracji Sił i Środków. Wodę, która zasilała strażackie zastępy pobierano z potoku Barbara.

Dodatkowo na całym odcinku zbudowana została magistrala wodna, która dostarczała wodę na konkretne odcinki bojowe. Środek gaśniczy trafiał na stanowiska gaśnicze za pomocą metody przetłaczania między pojazdami oddalonymi od siebie co kilkadziesiąt metrów. Ponadto strażacy przez cały czas musieli zachować ciągłość podawania wody w miejsce pożaru.

Celem manewrów było sprawdzenie stanu gotowości bojowej oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych. Sprawdzano również umiejętność prowadzenia prawidłowej korespondencji radiowej między poszczególnymi odcinkami bojowymi, a dowódcą akcji. Dla wszystkich była to możliwość zdobycia doświadczenia na wypadek realnej sytuacji.

Przebieg ćwiczeń obserwowali m.in. przedstawiciele Nadleśnictwa Bielsko, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego.

Podsumowania ćwiczeń dokonał zastępca komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Grzegorz Piestrak, który podziękował wszystkim strażakom zarówno z zawodowych, jak i ochotniczych straży pożarnych za profesjonalizm i dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia.

W ćwiczeniach wzięły udział 23 zastępy gaśnicze,  w tym zastępy z OSP Bestwina, Bronów, Bystra, Hałcnów, Jasienica, Jaworze, Komorowice Śląskie, Komorowice Krakowskie, Kozy, Lipnik,  Mazańcowice, Pisarzowice, Rybarzowice,  Szczyrk, Wilkowice, Wilamowcie, a także jednostki z JRG nr 1 i 2.  Łącznie ponad 130 strażaków.

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości pod linkiem: https://www.straz.bielsko.pl/galeria-zdjec/cwiczenia-zawody/cwiczenia-kompanii-gasniczej-osp-10-07-2019?i=sbo_10_07_2019__6_

Źródło : KM PSP Bielsko-Biała

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT