Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
20.11.2019Ten oddział w Szpitalu Pediatrycznym był niezbędny

Rok temu w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej uruchomiono Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Minione dwanaście miesięcy pokazało, że taki oddział był bardzo potrzebny na medycznej mapie Podbeskidzia.

18 listopada Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej obchodził rocznicę powstania. Znajduje się on na 1. piętrze szpitalnego pawilonu nr 5, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację. Na parterze tego pawilonu funkcjonuje Dzienny Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Gdy w listopadzie 2018 roku w bielskim szpitalu dziecięcym uruchomiono nowy oddział psychiatryczny to zapełnił się on w ciągu zaledwie kilku dni. Przez minione 12 miesięcy przyjęło tam łącznie 260 pacjentów oraz przeprowadzono około 300 konsultacji. Prócz tego personel medyczny z tego oddziału przeprowadził kilkadziesiąt konsultacji pacjentów innych oddziałów Szpitala Pediatrycznego. - Te liczby jasno dowodzą, że taki oddział był w południowej części województwa śląskiego bardzo potrzebny i dobrze się stało, że jesienią ubiegłego roku nasze wyjątkowo długie starania o zakontraktowanie tego typu usług zakończyły się pozytywnym finałem – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wśród pacjentów bielskiej psychiatrii w ciągu pierwszego roku jej funkcjonowania dominowali młodzi mieszkańcy Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego. Ale w Całodobowym Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży hospitalizowano także pacjentów z innych stron Polski, na przykład z Warszawy i Krakowa. - Najczęściej przyjmowano na oddział młodzież w wieku od 14 do 16 lat. Nasz najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził w oddziale swoje 18. urodziny. Wśród schorzeń dominowały zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia emocjonalne. W ciągu minionych 12. miesięcy trafiło do nas 101 pacjentów z aktywnymi myślami samobójczymi, z czego 47 po próbach samobójczych – informuje Agnieszka Pawełko, pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży.

W rocznicę funkcjonowania Oddziału miała miejsce miła, kameralna uroczystość na której Starosta Bielski Andrzej Płonka w towarzystwie naczelnika Wydziału Zdrowia Lucyny Majewskiej podziękowali całemu personelowi za pracę w minionym roku.

Źródło : Starostwo Powiatowe

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT