Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
01.07.2020Nowa ekspozycja muzealna w Izbie Regionalnej

W czechowickiej Izbie Regionalnej trwają prace nad stworzeniem nowej ekspozycji muzealnej. Tematem przewodnim ekspozycji są dzieje miasta i gminy Czechowice-Dziedzice oraz historia przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem roli dworca Dziedzice. Jest to jeden z elementów polsko-słowackiego projektu „Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego".

W związku z epidemią prace związane z przygotowaniem ekspozycji zostały wstrzymane 11 marca br., a wznowione dopiero pod koniec maja 2020 r.

Obecne prace zespołu, w tym Anny i Sylwestra Wlazło, Romana Tekieli, Karola Borgła, Tadeusza Bajorka, Ewy Bolek, Mirosława Zająca, Renaty i Leny Nawrockich pod kierownictwem Jacka Cwetlera - kustosza wystawy, powinny się zakończyć pod koniec sierpnia. Wstępnie, uroczyste otwarcie nowej ekspozycji w Izbie Regionalnej planowane jest na ostatni weekend sierpnia.

Wszystkie eksponaty są obecnie przechowywane w dwóch magazynach, więc prace na tworzeniem wystawy są dość pracochłonne: przywożenie skrzyń i pudeł, wnoszenie na trzecią kondygnację budynku, rozpakowywanie, ustawianie eksponatów (niektóre wymagają czyszczenia lub konserwacji, którą wykonuje się samodzielnie). Eksponaty, które nie trafiają na ekspozycję stałą, wracają do pudeł i do magazynu.

Na dzień dzisiejszy przygotowano już część poświęconą najstarszemu czechowickiemu kościołowi pw. św. Katarzyny m.in. drzwi modrzewiowe z kościoła drewnianego z XVI w., serce dzwonu, który został przez Niemców zarekwirowany w czasie II wojny światowej, a samo serce ocalało w cudowny sposób, elementy wyposażenia zakrystii, figury Chrystusa Zmartwychwstałego (XVIII w.) oraz św. Jana Nepomucena (z pocz. XX w.).

Przy ekspozycji o kościele św. Katarzyny zamieszczono prace  Mariana Okońskiego (malarza z Czechowic-Dziedzic) prezentujące najdawniejsze dzieje naszego miasta.

Jest też gotowa gablota poświęcona pierwszemu Honorowemu Obywatelowi Czechowic-Dziedzic - chorążemu Ludwikowi Maciejowi, który podczas II wojny światowej wziął udział w Kampanii polskiej 1939, następnie przedarł się do Francji, gdzie jako lotnik walczył w wojnie francusko-niemieckiej. Przedostaje się do Wielkiej Brytanii, gdzie wstępuje do RAF-u - lata na bombowcach jako dowódca załogi w Dywizjonie Bombowym 300. Zestrzelony przez Niemców, trafia do obozu w Żaganiu (przebywa też w innych obozach jenieckich). Po zakończeniu wojny wyjeżdża z rodziną do Argentyny, a później osiada w USA.

W zbiorach znajdują się jego odznaczenia z kampanii 1939 roku, za wojnę francuską, odznaczenia angielskie i amerykańskie, jak też  RAF-owski mundur, dwie czapki i naszywki "POLAND". Są też takie ciekawostki jak przedwojenna furażerka, którą nosił służąc na lotnisku w Krakowie,  modlitewnik, odznaka, medal i dyplomy przyznające mu tytuł Honorowego Obywatela naszego miasta.

Na wystawie prezentowany jest także oryginalny mundur czołgisty z Dywizji Pancernej gen. Maczka.

Ponadto ustawiono dwa manekiny, na których prezentowane są oryginalne kobiece stroje cieszyńskie, oraz XIX kołowrotek. Przygotowano także dwie gabloty, w których prezentowane są wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic, prezentujące dzieje miasta i gminy Czechowice-Dziedzice  (dotychczas wydano 61 pozycji książkowych).

Zadanie te są realizowane w ramach projektu "Muzea otwarte - rozszerzenie możliwości programowych instytucji kultury pogranicza polsko-słowackiego", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Janina Janik/PJ (UM Czechowice-Dziedzice)

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT