
| W ostatnim czasie do jednostek policji napływa coraz więcej zgłoszeń o kradzieżach przedmiotów z plecaków, torebek czy tylnych kieszeni spodni. Giną wówczas telefony komórkowe, pieniądze i dokumenty. Dla przykładu: wczoraj młody bielszczanin zawiadomił o kradzieży dowodu osobistego z plecaka; jadącej w autobusie MZK dziewczynie skradziono z plecaka portfel z pieniędzmi; wczesnyym popołudniem mężczyna robiący zakupy pozbył się portfela z pieniędzmi i dokumentami osobistymi. Dzień wcześniej, na targowisku w Czechowicach-Dziedzicach, skradziono kobiecie z torebki portfel z dokumentami. Tego samego dnia w południe w jednym z bielskich sklepów zmienił właściciela inny portfel z gotówką. Pokrzywdzonej skradziono prawie 400 złotych. Podobnych przypadków jest o wiele więcej. Rzecz w tym, aby nie paść ofiarą kieszonkowaca. Pamiętaj o tym, że kieszonkowiec wykorzystuje zatłoczone miejsca: przystanki autobusowe, środki komunikacji miejskiej, punkty handlowe. Działa w godzinach szczytu ale też - co istotne- powoduje sztuczny tłok w sklepie lub przy wsiadaniu do autobusu. Kieszonkowiec “pracuje” w zespole.
Bardzo lubi nieostrożne osoby. Człowiek z plecakiem na plecach, pani z torebką zawieszoną na pasku i trzymająca ją za sobą, pan z wypchaną tylną kieszenią spodni, z której wystaje portfel – to istny ogród obitości dla kieszonkowca.
Strzeż się! Zwracaj uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie; pieniądze trzymaj w kilku miejscach- pozwoli tozmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty; nie demonstruj zawartości portfela;
unikaj noszenia torebki z tyłu, odwracaj ją zamkiem “do siebie”, w zatłoczonych miejscach – zdejmij plecak i trzymaj go przed sobą.
Więcej informacji o kieszonkowcach – zapraszamy na podstronę “Bezpieczne miasto”.
Źródło : KMP Bielsko-Biała
|