Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
13.03.2012XI anglojęzyczny Powiatowy Konkurs Wiedzy o .....

W Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Czechowicach-Dziedzicach 7 marca odbył się już po raz XI anglojęzyczny Powiatowy Konkurs Wiedzy o Języku i Kulturze Zjednoczonego Królestwa oraz Republiki Irlandii pod patronatem Starosty Bielskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. Uroczystego otwarcia konkursu dokonała w imieniu organu prowadzącego szkołę pani Renata Franasik – Członek Zarządu Powiatu Bielskiego. W konkursie rywalizowali uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu bielskiego i okolic. Młodzież sprawdzała swoje praktyczne umiejętności posługiwania się językiem angielskim oraz wiedzę na temat historii, geografii, polityki i kultury krain Zjednoczonego Królestwa i Republiki Irlandii. Najbardziej spektakularną częścią przedsięwzięcia była prezentacja klanów szkockich obejmująca: nazwę, historię, herb i odśpiewanie hymnu. Na uwagę zasługują nie tylko kreatywność i talenty artystyczne młodych ludzi, ale przede wszystkim ich poziom znajomości języka: praktyczna umiejętność posługiwania się nim w sytuacjach komunikacyjnych oraz znajomość struktur leksykalno-gramatycznych, którą mieli okazję sprawdzić podczas testu językowego. Aby najpełniej przetestować wiedzę i praktyczne umiejętności konkursowiczów, poddani zostali oni testowi wiedzy na temat kultury i realioznawstwa Zjednoczonego Królestwa i Republiki Irlandii, który przygotowany został tak, aby każda drużyna mogła wybrać odpowiadający jej jeden z trzech poziomów trudności. Quiz sprawdzał znajomość wybranych problemów dotyczących współczesnej kultury, obyczajów, struktury systemu politycznego, gospodarczego, religii, monarchii i innych aspektów życia społecznego Wielkiej Brytanii i Irlandii i wiedzę na temat edukacji, problemów współczesnego życia Wielkiej Brytanii, geografii i faktów historycznych, które pozwalają na formułowanie własnych opinii o tych krajach.

Drużyny odtańczyły autentyczny lub nieco uwspółcześniony taniec szkocki lub irlandzki oraz zaprezentowały i opisały tradycyjne stroje.

Nastrój zielonych krain Wysp Brytyjskich współtworzył muzyczny zespół szkolny w składzie: Agnieszka Fołta, Wojciech Fołta, Joanna Sokołowska i Krzysztof Bucki, który wykonał utwory: „Amazing Grace”, „Auld Lang Syne” i „My hart will go on”.

Konkurs prowadzili uczniowie: Paulina Muras, Wojciech Antosik i Justyna Antoł.

Po zaciętej rywalizacji jury w składzie: Katarzyna Ożóg-Gilowska - anglistka LO im. Marii Skłodowskiej-Curie, twórca i organizator konkursu, Renata Matuszczak-Machała - anglistka z Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju, Danuta Cwajna-Szkucik - anglistka z czechowickiego GP Nr 3 oraz uczniowie: Katarzyna Furczyk i Damian Tomanek, wyłoniło zwycięzców. W kategorii „Gimnazjaliści” laureatami zostali uczniowie GP Nr 3: Zuzanna Irzyk, Karolina Kozłowska, Barbara Rus, Paulina Skrzypczyk, Małgorzata Dudek. I miejsce w kategorii ogólnej przypadło drużynie klasy 3c z LO w składzie: Bartłomiej Kopeć, Anna Nieckarz, Aneta Biernot, Katarzyna Chmiel, Agata Kłaptocz.

II miejsce zajęła reprezentacja klasy 1d, a trzecie Gimnazjum w Goczałkowicach-Zdroju. Laureaci otrzymali dyplomy, słowniki, podręczniki do gramatyki, torby pióra i gadżety. Konkurs zakończył się wspólną ucztą zgromadzonych klanów. Prócz wymienionych szkół w konkursie uczestniczyły reprezentacje: Gimnazjum Publicznego Nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego, Gimnazjum Publicznego Nr 2 im. Janusza Kusocińskiego, Gimnazjum Publicznego w ZS im. Ks. J. Londzina w Zabrzegu i ZS „Silesia”.

Poziom wiedzy i kompetencji językowych uczestników konkursu był bardzo wysoki. Uczniowie z roku na rok są coraz lepiej przygotowani i chętnie uczestniczą w tej ciekawej, żywej lekcji języka angielskiego rozwijając tym samym swoją kompetencję interkulturową, czyli postawę tolerancji, wrażliwości i otwartości wobec innych kultur.

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT