Loading
NZOZ DIAMED Czechowice-Dziedzice ul. Kochanowskiego 4 poszukuje lekarza do pracy w POZ (etat lub godziny kontraktowe) tel. 602 100 145

  Dyżur pełni apteka

  Wydarzenia

  Obserwator

  Facebook

   Wiadomości
31.10.2019Zapraszamy na obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada, podobnie jak w całej Polsce, w Czechowicach-Dziedzicach odbędą się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości. Towarzyszyć im będzie XXVIII Bieg Niepodległości, który – już po raz piąty – przeprowadzony zostanie na dystansie dziesięciu kilometrów. Odbędą się również zawody biegowe dla dzieci i młodzieży oraz czwarta edycja Czechowickiego Śpiewania z „Czwórką”.

Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczną się w poniedziałek 11 listopada o godzinie 10.00 na Skwerze Stulecia. Nastąpi tam uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności. Wśród licznych delegacji, kwiaty pod odbudowanym w ubiegłym roku monumentem złożą Burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut i Przewodniczący Rady Miejskiej Damian Żelazny, w których imieniu zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

Na Skwerze Stulecia nastąpi również uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej prezentującej darczyńców, którzy wparli finansowo, przeprowadzoną z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ubiegłoroczną odbudowę Pomnika Wolności.

Po sformowaniu pochodu uczestnicy uroczystości - wśród nich młodzież szkolna - przemaszerują do kościoła pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Dziedzicach, gdzie – o godzinie 11.00 – rozpocznie się, mająca uroczystą oprawę, msza św. za Ojczyznę. Po mszy poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przejdą na cmentarz parafialny. Tam, przy Zbiorowej Mogile Poległych i Pomordowanych w obu wojnach światowych, po krótkiej modlitwie, również złożone zostaną wiązanki kwiatów. Ta część związanych z obchodami Dnia Niepodległości uroczystości zakończy się – wzorem lat ubiegłych - pod tablicą upamiętniającą wymarsz legionistów, znajdującą się na ścianie budynku starej karczmy przy ulicy Legionów. To właśnie tam, w sierpniu 1914 roku, zebrali się ochotnicy z Dziedzic, Czechowic oraz okolicznych miejscowości, którzy wyruszyli do Legionów Polskich Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody Święta Niepodległości kontynuowane będą o godzinie 16.00, na Skwerze Stulecia, gdzie odbędzie się czwarta już edycja wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych ze Szkołą Podstawową nr 4 im. Orła Białego w Czechowicach-Dziedzicach – Czechowickie Śpiewanie z „Czwórką”.

Równolegle z uroczystościami przeprowadzony zostanie Bieg Niepodległości, w którym, na klasycznym dystansie 10 kilometrów wystartuje 600 biegaczy. Biegi uliczne z okazji Święta Niepodległości – w tym roku będzie to już 28. edycja – do roku 2014 odbywały się w naszym mieście na dystansie około 3,5 kilometra i bez pomiaru czasu. W 2015 roku czechowicki Bieg Niepodległości po raz pierwszy przeprowadzony został na dokładnie zmierzonej trasie o długości 10 tysięcy metrów, zgodnie z regulaminem PZLA (Polskiego Związku Lekkiej Atletyki), dotyczącym atestowania biegów ulicznych. Czechowicki Bieg Niepodległości wystartuje o godzinie 13.00, ze stadionu miejskiego MOSiR. Wszyscy uczestnicy zostaną uhonorowani pamiątkowymi, oddającymi klimat Święta Niepodległości, medalami. Wcześniej, o godzinie 10.00, na stadionie miejskim MOSiR przeprowadzone zostaną zawody biegowe dla dzieci i młodzieży na krótszych dystansach.

W załączniku trasa biegu głównego z zaznaczonymi utrudnieniami dla kierowców, które będą się wiązały z koniecznością krótkotrwałego zamknięcia niektórych ulic.

***

Obchodom Święta Niepodległości w Czechowicach-Dziedzicach będą towarzyszyły wydarzenia organizowane w niedzielę 10 listopada.

W samo południe rozpoczną się otwarte zawody strzeleckie o puchar Burmistrza Czechowic-Dziedzic - „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”, zorganizowane na strzelnicy Firmy „Francuz” przy ulicy Nad Białką 12a w Czechowicach-Dziedzicach. Z kolei o godzinie 15.30, w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach, odbędzie się koncert pieśni polskich pt. „Przylecieli Sokołowie”, wstęp wolny.

plakat

Serdecznie zapraszamy!

ŁP (UM Czechowice-Dziedzice)

Archiwum wiadomości

 
  Polecamy

  Fotoreportaże
Copyright © 2003/2013 • Serwis używa plików cookies • Materiały zamieszczone na tej stronie stanowią własność autorów portalu • KONTAKT